Úvod > Infocentrum > Turistické trasy, cyklotrasy > Od Holuba k Malichovi > Sokolský park > Pamětní deska padlým v první světové válce

Pamětní deska padlým v první světové válce

Trasa: Od Holuba k Malichovi
Stanoviště: Sokolský park

Pamětní deska padlým v první světové válce

Pamětní deska visí na budově bývalé Opatrovny, postavené díky Spolku pro zřízení a vydržování opatrovny a jeslí v Holicích, a za vydatné pomoci zdejšího mecenáše Františka Růžičky. Slavnostní odhalení desky se konalo 21. června 1931 za účasti Družiny československých válečných poškozenců a členů holické jednoty Československé obce legionářské. Akce začala proslovem poslance Národního shromáždění Františka Neumeistera na hřbitově, pokračovala táborem lidu na náměstí, průvodem, vystoupením pěveckého spolku Hlahol a promenádním koncertem Holubovy hudby na nedalekém sokolském hřišti.

Pamětní kovová deska, v horní části zdobená přilbou a nápisem Památce padlých nese jména 128 holických občanů padlých během první světové války. V dolní střední části se nacházely kovové prosklené skříňky na prsť ze tří bojišť válečného konfliktu. Do dnešních dnů se dochovala jen jedna. Nad skříňkou jsou data 1914–1918. Autora desky neznáme.

Jména padlých z pamětní desky

B

Bahník Karel, Bareš Ant., Bartoš Rud., Bednář Jan, Borč Matěj, Branda Jan, Branda Ant., Branda Boh., Branda Josef, Branda Václav, Brdíčko Josef

Doškář Frant., Drašner Josef, Dubec Frant.

F

Faltys Ant., Faltys Boh., Formánek Frant., Formánek Josef, Formánek Josef, Formánek Karel, Formánek Lad., Friedl Frant., Fuksa Josef

H

Hájek Josef, Hájek Lad., Hájek Václav, Hajný Karel, Hamerský Alois, Hendrych Karel, Hladík Alois, Hlaváček Karel, Holub Jan, Horák Frant., Horčička Josef, Horyna Karel, Houdek Jaros., Hypský Josef

Jedlička Josef, Jeřábek Josef, Jeřábek Václav, Jilemnický Jos., Jirout Boh.

K

Kábrt Ant., Kamenický Jos., Kašpar Jan, Kašpar Josef, Kašpar Josef, Kašpar Josef, Kašpar Karel, Kment Frant., Kment Josef, Kopecký Frant., Kotfald Boh., Koubek Rudolf, Kratochvíl Fr., Kroutil Josef, Kroutil Frant., Krpata Václav, Kubát Ant., Kubát Josef, Kubizňák Rud., Kumpán Rud.

M

Macas Josef, Marek Frant., Marek Karel, Michálek Kaz., Mládek Alois, Mládek Frant., Moravec Ant.

Neugebauer Vác., Němec Karel, Novotný Ant.

Ondráček Josef

P

Panč Josef, Páral Karel, Pinkas Frant., Píša Jan, Pokorný Roman, Polák Josef, Polák Karel, Provazník Jos., Pospíšil Josef

R, Ř

Rutter Eduard, Rychlík Josef, Říha Vladislav

S, Š

Sedlák Jan, Schejbal Lad., Slanina Vinc., Sobotka Václav, Sokol Ant., Stárek Karel, Suchánek Josef, Šarf Václav, Šejnoha Karel, Šípek Frant., Šklubal Eman., Škoda Ant., Šneider Josef, Štěrba Emil, Švihovský Jan

T, U

Tesař Josef, Tesař Rudolf, Ungrád Karel

V

Václavík Jan, Václavík Josef, Valenta Karel, Valenta Karel, Valenta Václav, Vaniš Josef, Vaniš Josef, Vaniš Karel, Velinský Frant., Velinský Karel, Velinský Karel, Velinský Vác., Velinský Josef, Vinař Frant., Vlach Josef, Vlasák Jaros., Vohralík Frant., Vohralík Frant., Vohralík Frant., Vohralík Josef, Vojtěch Frant., Vojtěch Josef, Vojtěch Vác., Vondráček Kar.

Zeman Josef

Galerie

Zobrazit obrázek: Vzpomínková akce u pamětní desky padlých v první světové válce. Pod ní jsou ještě patrné tři skříňky na prsť z bojišť