Cookie Consent by Free Privacy Policy website Petr Jan Juračka | Holice | město neznámé energie

Petr Jan Juračka

Sdílet Facebook Twitter

Juracka Petr Jan

* 23. května 1985 v Pardubicích

Petr Jan Juračka je profesionálním fotografem, vystudoval hydrobiologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a mimo to je úzce spojen s Národním parkem České Švýcarsko, českým zastoupením Nikonu, Centrem FotoŠkoda anebo pražskou Zoo. Kromě toho působí jako dronař, horolezec, cestovatel, filmař i vědec. Je autorem bestselleru Ze života fotografa, má vlastní pořad na TV Nova Petrova divočina a seriál Ze života fotografa na Mall.tv.

Fotografoval Vyšehrad pro National Geographic Česko, držel světový rekord v létání s dronem v nejvyšší nadmořské výšce na K2 (než jej překonali němečtí horolezci), v roce 2012 popsal nový živočišný druh hrotnatky Daphnia hrbaceki, fotografoval na šesti světových kontinentech, lezl na druhou nejvyšší horu světa K2 nebo na Ama Dablam. Jeho fotografie je na přebalu knihy Aleph od Paulo Coelho. Podílel se na oscarovém filmu režisérky Marie Dvořákové – Who’s Who in Mycology (Kdo je kdo v mykologii), na seriálech Srdcaři na cestách pro Českou televizi, na dokumentu Jany Počtové o Kláře Kolouchové K2 vlastní cestou a na filmu Petra Horkého Dobrá zpráva o konci světa.

Je držitelem Studentského Velemloka, což je ocenění pro nejlepšího pedagoga přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity. Působí také jako lektor fotografických kurzů, je členem České společnosti pro ekologii a České limnologické společnosti.

Působí jako popularizátor vědy, pořádá popularizační přednášky (např. Science Café, TEDx Prague, Café Nobel, Academia Film Olomouc) či přednášky pro základní a střední školy (např. evropské projekty Triangl či Trojlístek). Absolvoval jako přednášející přes 400 prezentací, přednášel i na těch největších cestovatelských festivalech v ČR.

Na katedře ekologie se Petr Juračka věnuje dvěma hlavním zdánlivě nesouvisejícím tématům - ekologii metaspolečenstev sladkovodních bezobratlých a pak taxonomii a morfologii perlooček. Jádro jeho odborné práce spočívá zejména v CHKO Kokořínsko a Máchův kraj, kde se zajímá o složení planktonu nově vytvořených tůní, odkud mj. popsali již zmiňovaný nový druh hrotnatky Daphnia hrbaceki v roce 2010. Je také specialistou na vědeckou mikrofotografii.

Za svou práci získal již několik mezinárodních ocenění, mimo jiné například zlatou medaili za sérii fotografií motýlích křídel v kategorii Micro v rámci jedné z nejprestižnějších fotografických soutěží světa - International Photography Awards USA.